Megyei csapatbajnokság 2026
2026. június 7-én, vasárnap rendezték meg a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei úszós csapatbajnokságot. A csapatok összetétele már jó ideje eltér az országos TCSOB-rendszertől, elsősorban azért, mert viszonylag kevés olyan egyesület van, amely ki tud állítani egy teljes, 8 fős gárdát. Az évek során ezért alakult ki a jelenlegi, rugalmasabb felállás: egy csapatot 4 fő, bármilyen korú és nemű versenyző, valamint 1 fő, legfeljebb 20 éves fiatal alkot.
Az idei évben egyesületünk csak egy csapattal tudott rajthoz állni, mivel 3 versenyzőnk a nagycsécsi országos rakósbotos pontyfogó bajnokságon versenyzett, így egy második négyes-ötös összeállítása már nem fért bele. Megyei szinten ennek ellenére 7 csapat adta le a nevezését, ami kifejezetten biztató és örömteli létszám, még ha el is marad a ’90-es és a 2000-es évek első-, másod- és harmadosztályának összesített, legendásan népes mezőnyeitől.
Edzésre ezúttal sajnos nem maradt idő, ezért az előző évek tapasztalataira támaszkodva készült a csapat. A fő hangsúly a rakós és a match technikán volt, ugyanakkor a rutinosabb versenyzők a sencizőt is gondosan bepakolták a felszerelés közé, hogy minden eshetőségre legyen ütőkártya a tarsolyban.
Az időjárás igazi kora nyári arcát mutatta: meleg, többnyire napos, időnként enyhén borongós, de erősebb széltől mentes körülmények fogadták a mezőnyt, ami a halak kapókedvén is azonnal meglátszott. Pályaszinten hamar kiderült, hogy rakósboton az elmúlt évekhez képest jóval szerényebb haltömegre lehet számítani; az első fél óra után szinte mindenhol látszott, hogy néhány keszegnél, esetleg egy-egy kárásznál többet nem nagyon sikerült horogra csalni.

Előkerültek a matchbotjaink, és különösen Luzsinszky Tamásnál bizonyították az erejüket. Gyakorlatilag ugyanazt a teljesítményt hozta, amit én tavaly ugyanitt, a mély vízen, és egy gyönyörű, 7 kilós fogással magabiztosan megnyerte a szektorát.
A sekélyebb, nyugati oldalon viszont még match távolságon sem volt mélyebb a víz, mint kint rakóson: mindössze 80 cm és 1 m között mozgott. Emiatt gyakran előfordult, hogy a zavaró sneci lement a fenékre a kárász-, keszeg- vagy pontynak szánt csontiért, feltűnő, kiemelős kapásokat produkálva – ám mindezt többnyire hal akasztása nélkül.
Személy szerint ide kerültem, így nagyjából 20 perc rakózás után az alapozásnál megetetett match távot kezdtem faggatni. Az óra végére meg is jött az első komoly jelentkező: egy körülbelül 0,8 kg-os ponty, majd a hátralévő egy órában még további 3 darab szép dévér csak fogni.

Már eközben elő kezdtem készíteni a sencizést, mert az előző évekhez képest úgy tűnt, hogy van belőlük sok, így lehet értelmes súlyt fogni velük is. Lényegében kb. 2,5 órát sneciztem, így még összeszedtem 3 kg-ot belőle, és lett végül az össz. fogott súlyom 3730g. Krausz Zoli mellettem kb. egy órát rakózott, a matchbotot be sem dobta, így ő fél órával többet snecizett, ami elég volt neki a szektor 1-hez 4310 g-mal. Pont az a fél óra snecizés hiányzott még, amit matchen "feleslegesen" töltöttem el, de azért bíztam még egy pontyban, vagy esetleg egy-egy nagyobb kárászban. (hiba volt).
Mérlegeléskor meg is állapítottuk, hogy a 4 órát végigsnecizve lehetett volna hozni simán az 5-6 kg-os sneci fogást.

Ugyanakkor csapat szintem stabilan hoztuk a szektor eleji eredményeket, így végül 12,5 ponttal megnyertük a 2026. évi csapatbajnokságot, megvédve ezzel a tavaly elnyert megyei bajnok csapat címünket!
Csapat vezető: Csonka László
U20: Borók Bence
Felnőttek:
Luzsinszky Tamás
Borók István
Csonka László Levente
Pataki Zsolt


